ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
(Кога е необходима тази застраховка?)
Дали е необходимо да се повтори земетресението от пролетта, което хвърли Перник и София в паника, за да осъзнаем, че светът не е сигурно място?
Въпреки че след всяко природно бедствие темата за Застраховка Имущество излиза на преден план в медиите, малцина в крайна сметка си купуват полица.
Склонни сме да мислим за защита на собствеността си единствено когато сме принудени да направим това. И докато Застраховка Имущество все още е доброволна у нас, банките изискват да имаме покритие, когато теглим ипотечен заем.
Именно бумът на кредитирането от преди кризата даде тласък напред и на имущественото застраховане, но и до днес то изостава далеч зад по-популярните автомобилни застраховки, включително доброволната Каско.
Застраховка Имущество, независимо дали на жилището или на най-ценните ни вещи, е абсолютна необходимост – за съжаление обаче, рядко си даваме сметка за това. С климатичните промени, природните бедствия зачестяват, а усилията на управляващите да изкоренят престъпността все още не дават кой знае колко убедителни резултати.
На пазара се предлага такова огромно разнообразие от продукти, че няма да Ви е трудно да изберете точно този план, който отговаря на конкретните Ви нужди. За да сте спокоен, че сте наясно с всички дребни клаузи в договора, и че не сте хвърлили пари на вятъра за излишни клаузи, най-добре е след първоначалното онлайн проучване на офертите да се обърнете за съвет към специализиран консултант.
ОСНОВНИ ПЛАНОВЕ
(Какво трябва да избера?)
Стандартно, имуществените полици осигуряват покритие за следните стандартни рискове – удар от летателен апарат, части или товари от него; природни бедствия, като буря, градушка, наводнение и др.; щети от авария на водопроводни, канализационни и отоплителни системи; вандализъм и кражба чрез взлом.
На пръв поглед може да Ви изглежда, че изброените събития включват всички опасности, които могат да сполетят дома ви. Това обаче не е съвсем така, и за да бъдете 100% спокоен, може да решите да включите и допълнителни клаузи към Застраховка Имущество.
Както са забелязали например по-внимателните читатели, в списъка се казва изрично „кражба с взлом”, и ако обирджиите са ползвали шперц например, застрахователят може и да не ви плати загубеното имущество.
Освен това, помислете за вероятността да нанесете щети на трети лица и попитайте и за клауза „Гражданска Отговорност”. Така, ако протече тръба и наводни съседите Ви, няма да Ви се наложи да им заплатите ремонта от собствения си джоб.
Някои компании включват и допълнително покритие на електрониката и битовата техника, но имайте предвид, че много стандартни полици не предвиждат това. Застрахователите не са особено склонни да поемат рисковете, свързани със скъпа техника, особено лаптопите и мобилните телефони, които често използваме извън дома.
Ако притежавате скъпи бижута, ценни книжа или антики, и не ги държите в сейф, за тях вероятно също ще Ви се наложи да закупите отделна полица.
Повечето от нас обаче не са богати, и най-вече се притесняват за базисните рискове, като се опитват да постигнат оптималния баланс между сигурността и цената, която ще трябва да платят.
Именно за редовия българин са предвидени пакетите „Първи риск”, които макар че покриват принципно същите основни рискове като стандартните застраховки, струват значително по-евтино.
Това е така, защото лимитите на отговорност при тях също са по-ниски. Ако сте избрали тези продукти обаче, имайте предвид, че е възможно при инцидент застрахователят да не покрие пълната стойност на нанесените ви щети.
Плюс на пакетните застраховки е, че тяхното сключване е далеч по-опростено – при тях не се налага опис на имуществото Ви. Те са изключително подходящи за крайградската Ви вила например, в която не държите нищо особено ценно, но все пак искате да имате известно спокойствие.
Подвидове на Застраховка Имущество:
Освен двата варианта – пакетни и стандартни застраховки, застрахователите предлагат възможността и да застраховате само движимото или недвижимото си имущество.
Предлагат се и застраховки за наематели, които по същество са застраховки на движимо имущество, както и такива за наемодатели, които могат да се причислят към групата на Гражданската Отговорност. Ако инцидент в притежаван от Вас апартамент или къща нанесе щети на квартирантите Ви, обезщетението ще покрие както материалните, така и нематериалните вреди.
Застраховките в полза на банката-кредитор са сред най-познатите на българските потребители. При тях съществуват грубо три варианта – сумата на застраховката да отговаря на размера на кредита, на остатъка по главницата, или на стойността на недвижимия имот. Експертите не препоръчват да се насочвате към втория, най-евтин вариант, защото, ако се случи бедствие, банката Ви е защитена от евентуални загуби, но Вие не получвате нищо.
Понякога заемодателите могат да ви насочат към конкретен застраховател и застрахователен план. Макар че в тези случаи ще получите преференциални условия, все пак прочетете внимателно договора и помислете дали предлаганата защита ви удовлетворява. Ако желаете да се обърнете към друга компания, предлагаща по-голяма стабилност, банката едва ли би възразила.
СКЛЮЧВАНЕ
Трудно е да се дадат общи насоки за документите, които ще ви потрябват, когато купувате Застраховка Имущество. Естествено, първата Ви крачка трябва да бъде да определите кои свои движими или недвижими активи искате да защитите, и в каква степен. Това решение ще зависи и от цената, която сте готови да платите.
Логично е, че при сключването на Застраховка Имущество, застрахователят ще изисква оценки на имуществото, но може да се наложи да представите и договор със СОТ например, ако имате такъв.
Особено сложно стои въпросът при оценка на стойността на произведения на изкуството и антикварни ценности.
Ако искате да си спестите бюрокрацията, а и известни разходи, можете да се насочите към пакетните застраховки, при които не се налага оценка на имущество.
За да улесните живота си в случай, че възнамерявате в бъдеще да сключвате застраховка на своите по-ценни вещи, пазете фактурите за покупка и касовите бележки.
Тъй като всеки конкретен случай е твърде различен в зависимост от това какво имущество подлежи на застраховане и кой точно е избраният продукт, преди да пристъпите към сключването на договора, просто попитайте своя брокер или застраховател какви документи ще трябва да представите.
ФОРМИРАНЕ НА ЦЕНАТА
Колко ще платите по своята полица за Застраховка Имущество зависи най-вече от покриваните рискове и от лимита на отговорност на застрахователя. Именно затова вариантите „Първи риск” и базисните планове, които покриват само ограничен кръг събития, излизат по-евтино.
Можете да снижите разходите си по застраховката обаче и като направите някои полезни инвестиции. Ако инсталирате алармена система, или сте клиент на СОТ например, вероятно обслужващата Ви компания ще вземе това предвид, и ще Ви поиска по-малко пари.
Местоположението на дома Ви е от зависимост при сключването на Застраховка Имущество. То не само определя цената, но може да дефинира и вида на договора Ви. Ако живеете в район, редовно сполетяван от един и същи тип природно бедствие (например наводнение), съвсем възможно е застрахователят Ви да не поиска да покрие този риск на никаква цена.
По принцип, компанията почти със сигурност ще вземе предвид предходната Ви застрахователна история – какви искове сте подавали в миналото, за какви събития, и колко често. Всяко предходно изплатено обезщетение води до по-висока премия в бъдеще.
Вариантите за разсрочено плащане също оскъпяват донякъде услугата, но не значително. При тях опасността е друга: да забравите да извършите плащането на определената дата, което прави полицата Ви невалидна. В такъв случай наистина може да се окажете „ударен от гръм” в случай на бедствие.
ТЕКУЩИ НАЙ-ДОБРИ ОФЕРТИ
ДОМЪТ ИНС
Застраховка Имущество „Домът Инс“ е пакетна застраховка на ‘първи риск’, специално създадена от БРОКЕР ИНС ООД, за да осигури максимална защита на движимото и недвижимото Ви имущество. Застраховката ще Ви даде възможност сами да изберете, в зависимост от нуждите Ви, застрахователните лимити на отговорност и застрахователните покрития.
В случай на застрахователно събитие, Вие ще получите пълния размер на обезщетението, до изчерпване на лимита на отговорност по съответното покритие. С цел да защитим максимално интереса на своите клиенти, ние Ви предоставяме гъвкава процедура по ликвидация на щети, която позволява изплащането на щетите на стойност до 500 лв. да се осъществява в 3-дневен срок от получаване на всички документи, които се изискват.
Задачата по сравнение на отделните оферти на застрахователните компании е почти невъзможна, поради огромното разнообразие на нуждите на клиентите и оттам – на предлаганите продукти. Да разгледаме хипотетичния случай на апратамент в София, на стойност 50 хиляди лева, със СОТ, обща стойност на движимото имущество и обзавеждане от 20 хиляди лева, битови електроуреди за 5,000 лв. и още толкова – за компютри и електроника. В този случай, цената на Застраховка Имущество ще ви излезе приблизително между 40 и 100 лв. Разбира се, тази сума е твърде грубо изчислена, за да ви даде ясна представа колко пари ще ви излезе полицата във Вашия конкретен случай, но е достатъчно показателна за сравнително ниската инвестиция, която е необходима, за да получите сигурност и спокойствие за дома.
ИЗПЛАЩАНЕ ПРИ ЗАСТРАХОВАТЕЛНО СЪБИТИЕ
(Как и кога ще ми изплатят застраховката, при инцидент?)
По закон, при възникнали щети на застраховано имущество, застрахователят е длъжен да ви изплати обезщетението до 15 дни след представяне на всички изискани от Вас документи. Колко време обаче ще ви отнеме да се сдобиете с тях – ето това може да се окаже факторът Х.
Мнозина например откриват, че за да бъдат покрити загубите им от кражба с взлом, първо трябва да получат заключителното постановление на следователя и прокурора по образувано следствено дело, което далеч не става бързо.
При буря или ураган ще трябва да представите официална справка от районната хидрометеорологична служба, удостоверяща скоростта на вятъра; при пожар – бележка от противопожарната охрана и при съмнения за злоумишленост- и от полицията, и т.н. За да се преборите възможно най-ефективно с бюрокрацията, веднага след събитието се консултирайте със застрахователя си какви документи трябва да представите и от къде да ги набавите.
Ако не сте чели внимателно договора си, неприятни изненади могат да дойдат и от друга страна. Например, проливните дъждове могат да предизвикат не само наводнение, а и свлачища. На Вас може да ви се струва като едно събитие, но така ли е за застрахователя? За него тук става дума за два различни риска - полицата Ви покрива ли и двата?
Уверете се например и, че ще получите обезщетение не само при кражба с взлом, както гласят повечето стандартни договори, а и при „използване на специални технически средства”, или казано с човешки думи - шперц.
За да не останете разочарован, трябва да знаете какво трябва и какво не трябва да правите при инцидент. По закон, Вие сте длъжен да имате не пасивно, а активно поведение, т.е. „с грижата на добър стопанин”. Това означава, че ако в дома ви се спука тръба, а вие не направите нищо по въпроса, освен отчаяно да кършите ръце, може да се окажете с празни джобове. От друга страна обаче, ако не извикате водопроводчик, а в опита си да поправите сам вредата нанесете още по-големи щети, това може да се сметне „небрежно отношение” и пак да не получите нищо. Ако имате каквито и да било съмнения, първо попитайте застрахователя си какво да правите.
Много е вероятно да не бъдат покрити и щети, причина за които сте самите Вие. Например, ако се топлите на газ или дърва и не поддържате печката си в изрядно състояние и избухне пожар, очаквайте искът Ви да бъде отхвърлен.
Що се отнася до размера на обезщетението, той обикновено е фиксиран в договора, като при пакетните полици „Първи риск” то е по-малко, отколкото при стандарните продукти и е възможно да не покрие загубите ви на 100%.
Особено като опре до електрониката, която толкова бързо се обезценява, повечето потребители задават въпроса – „Колко пари ще получа - според стойността на компютъра, когато той е бил закупен, когато е сключен договора за Застраховка Имущество, или според това колко струва към момента на застрахователното събитие?”. При всички положения, застрахователят ще начисли определен коефициент на амортизация, а няма да Ви изплати сумата, която сте оставили в магазина.
Важно е да внимавате и да не хвърляте излишни пари. Ако сте застраховали имуществото си на сума, надвишаваща неговата стойност, компанията няма да ви плати повече за загубените вещи, а само толкова, колкото те струват (по експертна или пазарна оценка).
Ако сте платили по-малко обаче, тогава просто ще вземете по-малко.
Затова, за да сте наясно на какво обезщетение можете да разчитате и при какви случаи, е изключително важно да избирате внимателно продукта и да четете дребните буквички в договора.
КУРИОЗИ
Струва Ви се, че къщата Ви се пълни с бумаги? Радвайте се, че не живеете 60 години по-рано. Първата имуществена застраховка за дома в съвременния й вид е създадена чак през 1950 г. Преди това собствениците на жилища е трябвало да купуват отделна полица за всеки специфичен риск – пожар, наводнение, грабеж, земетресение... Това се казва хаос!
Нещата се усложнили дотолкова, че през 1971 г. частна компания в Ню Джърси започнала да предлага опростени стандартизирани пакети на редовите потребители, като после продавала сключените договори на застрахователите.
Често задавани въпроси
- От какво се определя премията по Застраховка Имущество?
Застрахователните суми и застрахователните покрития са основният фактор при определяне на премията. - При сключване на Застраховка Имущество онлайн, нужно ли е да се прави оглед на дома ми?
По принцип оглед на имота не се прави. - Възможно ли е след като едно имущество е застраховано в полза на банката, да го за застраховам в моя полза?
Напълно е възможно, но задължително трябва да се направи в същата компания, в която е направена и основната полица посредством добавък (анекс). - Кои са най-важните неща в договора за застраховка Имущество, на които трябва да обърнем внимание?
• На първо място трябва да се обърне внимание на изключените рискове по договора и отделните подлимити по Застраховка Имущество
• Запознайте се с дефиницията на покритите рискове
• Разпитайте за самоучастията, които отделните застрахователи прилагат - Възможно ли е да застраховам недвижимо имущество – апартамент, само за риск земетресение?
Рискът земетресение може да се сключи единствено, ако е сключен основният риск – пожар. - В случай на инцидент, в рамките на колко дни се прави оглед на имуществото и в какъв срок се обезщетява?
В случай на застрахователно събитие, застрахованият е длъжен:
• Да сигнализира на компетентните органи (пожарна, МВР и др.) и да изиска служебна бележка, чрез която да се удостовери събитието.
• Да уведоми своя застраховател до 24 часа при кражба и до 3 дни при друго застрахователно събитие. Тябва да се попълни заявление за щета по образец, в който да се посочи кога е настъпило събитието, да опише съответните загуби, да предостави списък на увреденото/откраднато имущество и т.н.
• Да предостави валидна застрахователна полица по Застраховка Имущество. Застрахователното събитие да е по договорен и покрит риск по полицата и увреденото имущество да е застраховано по полицата. Застрахованият е длъжен да осигури достъп на Застрахователя до увреденото имущество за извършване на оглед.
• Поисканата му информация и документи, които доказват настъпването на събитието, да бъдат предоставени в срок.
• В никакъв случай да не се променя състоянието на увреденото имущество. - Мебелите мога ли да бъдат застраховани?
Могат, защото мебелите като движимо имущество са обект на Застраховка Имущество. - Примерни случаи, когато е отказано обезщетение при Застраховка Имущество.
• При авария от ВиК (спукани тръби) се покриват последствията от аварията, но не и подмяната на самата тръба;
• Съсед строи къща в резултат на изкопни работи напуква къщата - не се покрива по Застраховка Имущество, но може да си търси правата от застраховката на строителната фирма (отговорността по ЗУТ);
• Кражба чрез взлом, при която за да прикрият следите, запалват апартамента. По полицата не е покрит рискът умишлени действия на трети лица. - Какво представлява Гражданска Отговорност към трети лица ?
Представлява покриване на отговорността на застрахования за нанесени неимуществени и имуществени вреди на трети лица. - Здравейте,
Имам следният казус:
Имам настъпило застрахователно събитие, за което е заведена щета. Но условието на Алианц България е да им дам копие на нотариалния си акт.
Само,че в нито един закон няма изрично указание /изискване/ да им се дава този акт. Да, съгласен съм да им го покажа, но не и да им оставям копие в тях. Моля да се произнесете имат ли право да ми откажат плащане само защото отказвам да им оставя копие от акта?
Благодаря предварително на отзовалите се.
В Общите условия по всяка застраховка Имущество е указано, че при застрахователно събитие за завеждане и изплащане на нанесените щети, е необходимо да предоставите на застрахователната компания в срок поисканата информация и документи. В повечето случаи задължително се представят: активна застрахователна полица; документ за собственост; документи от компетентните органи и други допълнителни документи. Като наименование Нотариалния акт е възможно да не е упоменат в Общите условия по вашата застраховка, но това е основния документ за доказване на собственост върху застрахованото имуществото. Както при всички застраховки, компаниите изискват и копия на документите, удоствоверяващи собствеността върху застрахования обект. (Например при автомобилните застраховки - копие от Свидетелството за регистрация и т.н.) За ваше спокойствие можете да договорите различни варианти за предоставяне на нотариалния акт, като например: 1. задраскан по диагонал, на кръст или както вие прецените. 2. на 4 страни в документа да запише собственоръчно "Да послужи само пред застрахователна компания ..." - Здравейте, може ли да се застрахова дървена вила, която няма документи за строеж и съответно оценка?
Дървена вила не може да се застрахова. Застрахователните компании застраховат само полумасивни или масивни постройки. При застрахователно събитие се изисква задължително да се представи копие от нотариален акт и при липса на изискуемите документи, не се изплаща обезщетение. - Мога ли да застраховам апартамента си само срещу наводнение, причинено от съсед?
Наводнение (включително от съседи) е един от основните рискове по Имуществените застраховки. Само срещу този риск не се предлагат застраховки. Като вариант с минимални други покрития, осен наводнение, Имуществената застраховка може да се сключи за наводнение в комбинация с другите основни рискове - пожар и природни бедствия. - Здравейте, предлагате ли застраховка на кредит за физически лица?
Предлагаме следните застраховки, свързани с отпускане на кредит от банка на физическо лице: Застраховка Живот. Банките изискват тази застраховка от кредитополучателя с размера на кредита. Тя трябва да покрива Смърт и трайна неработоспособност от злополука и/или заболяване. Възможно е застраховка Живот да се изисква за целия период на кредита (примерно 15 години) или да е достатъчно кредитополучателят всяка година да представя такава застраховка. Имуществена застраховка в полза на банка. Банките изискват такава застраховка при отпускане на ипотечен кредит с обезпечение имот на клиента. Автокаско в полза на банака - при отпускане на кредит с обезпечение МПС. " - Застрахователите не признават протокол от делбено дело за документ за собственост и не изплащат дължимо обезщетение.
Документите, които застрахователят изисква и признава за доказване на собственост, са посочени в общите условия по съответната застраховка. - Желая да направя застраховка на апартамент в България след извършване на ремонт на покрива. Не живея в България, какви възможности имам? Благодаря.
Здравейте! Застраховката може да бъде сключена и онлайн, без лично присъствие в България. Можем да Ви изготвим оферта и при потвърждение от Ваша страна да издадем полицата. Като ще е необходимо заплащане с банков превод или с карта чрез нашия сайт. Можем да Ви изпратим сканирано копие на полицата по и-мейл, а оригиналът да доставим на Ваши близки в България безплатно. Или на адресът Ви в чужбина, като разходите по доставката ще е необходимо предварително да заплатите. - Здравейте,
Имам два въпроса:
1. Имам ипотечен кредит и ОББ ме задължи да сключа застраховка на имота и застраховка живот с ОББ Ей Ай Джи ЗД АД, която е тяхна- законно ли е това. Мога ли да се откажа от застраховките при тях?
2. Стана ясно къде е застрахован имотът – първи етаж (приземен) и двор от къща. Спукана тръба на ВИК отклонението към къщата предизвика теч. За подмяна на тръбата направихме големи разходи, защото тя влиза в къщата от улицата, която се явява над жилището. Изкопахме тротоара, под който тръбата влиза в кухнята. Застрахователят твърди, че тези разходи не подлегат на обезщетение, защото тръбата не е част от нея, а пукнатините бяха точно пред зида от външна страна и в него. Сега трябва и да поправим тротоара, зашото ние го разрушихме, а и ако не го поправим от дъждовете и снега пак ще започне теч. Питането ми е тази тръба част ли е от къщата и подмяната и след авария, а не по мое желание подлежи ли на обезщетение?
Здравейте! Ако в договора за ипотечен кредит, който сте подписали с банката-кредитор има клауза, която посочва, че е необходимо да сключите съответните застраховки в конкретна застрахователна компания, то това е напълно законно. По принцип Застрахователят не дължи обезщетение при настъпване на преки и/или косвени щети в резултат на водопроводни и канализационни мрежи, електро и телекомуникационни инсталации, намиращи се извън сградите, настилки, тротоари и други подобни. В допълнение би трябвало съответните водопроводни и канализационни инсталации, които се намират извън имота да са собственост на дадена ВиК компания и само нейни представители да имат право и ангажимент за подобни изкопни дейности и подмяна. - При тотална щета от земетресение, след което застрахованата сграда не е годна за експлоатация, как се осъществява оценката на имота- по пазарна цена, по еталон от застрахователната агенция или по друг начин? Благодаря Ви!
Здравейте! При пълна загуба на застрахованото имущество размерът на обезщетението е до действителния размер на вредата, но не може да надвишава нито застрахователната сума на унищоженото имущество, нито неговата действителна стойност към датата на събитието. Оценката на щетите се извършва към датата на настъпване на застрахователното събитие по някои от следните методи: стойности на Застрахователя, с които застрахованият има право да се запознае; въз основа на експертна оценка на вещо лице; други варианти, според общите и специални условия на съответния застраховател. - Здравейте,
Може ли да се застрахова имот в две различни застрахователни компании?
Здравейте! Можете да сключите Имуществена застраховка в две различни компании за един и същи имот. В случай на щета, застрахователите ще участват солидарно в обезщетението. По принцип при сключване на застраховките клиентът е длъжен да обяви наличието на повече от една застраховка за един и същи обект при всички видове застраховки от общото застраховане. - Искам да застраховам битова и ауди техника но нямам документи за тях понеже са купени от друг човек може ли да ги застраховам
Здравейте! Битова и аудио техника може да се застрахова срещу рискове, след които би се установило, че техниката наистина е била там (пожар, наводнение, земетресение, природни бедствия). Ако се застраховат срещу кражба и тази техника изчезне (изцяло) Застрахователят няма основание да вярва, че наистина техниката е била там без наличие на какъвто и да е документ, който да удостоверява собственост(гаранционна карта, касов бон, сметка и т.н.) - Здравейте, случайно разбрах,че съседът над мене е прекроил самоволно ВиК инсталацията си (направил е допълнителни баня и тоалет).Има ли застраховка и от какъв вид, която би ме подсигурила като покрие щетите в случай на наводняване по вина на този съсед?
Здравейте! Застраховките Домашно имущество покриват наводнение от ВиК аварии, причинени от спукани тръби, т.е. ако застраховате апартамента си, ще има покритие. Вече грижа на застрахователя е като изплати обезщетението за ремонта на вашия апартамент да си изиска по някакъв начин изплатеното обезщетение по вина на съседа (съд и т.н.) - Здравейте, обслужваме жилищен ипотечен кредит при Булбанк. Имам застраховка живот на мен и съпруга ми. При предсрочно погасяване на главницата, решихме да запазим вноската и да намалим срока на договора.
От банката ни казаха че застраховката живот не може да се промени и трябва да остане за целия първоначален период на договора, нищо че сме променили срока на ипотечния кредит от 25 на 12 години, ще дължим сумите за 25 години.Има ли някаква уловка и задължени ли сме да плащаме за 25 години застраховка живот при тези обстоятелства?
Здравейте, Една промяна на кредитния договор не може да промени договора на Животозастаховката. Това са два различни договора. Съществува вариант, когато изплатите целия кредит и не желаете застраховка Живот, да прекратите въпросната застраховка. Но тук е важно какви са условията по самата застраховка за сключване/прекратяване. Съветваме ви да се запознаете подробно с тези условия и да се обърнете директно към застрахователната компания за повече информация по полицата сключена с нея. - Става дума за ипотечен кредит към ДСК. 20 дена ме лъгаха, накрая получавам отговор - рисков бил нотариалният акт, а той е от 2011 година. Имотът е придобито наследство от 19000 не знам коя година, минал е съд, всичко е 6666666 и имам нов нотариален акт от 2011, както и е на Златни пясъци, не е някое лозе.
Здравейте, Тъй като не сме банкова институция, не можем да дадем информация за това валиден ли е или не даден нотариален акт. Можем да Ви посъветваме, да се обърнете за консултация към адвокат или нотариус за валидността на въпросния документ. - Добър ден! Моля да ми отговорите за чия сметка са застраховките домашно имущество при ипотека? В полза на банката,но за нейна сметка или за сметка на кредитополучателя?
Здравейте! При отпускане на ипотечен кредит банките изискват сключване на Имуществена застраховка за имота, който служи като обезпечение на кредита. Застраховката се сключва винаги в полза на банката за определни рискове, които тя изисква да се покриват. В повечето случаи банката предоставя избор на клиента за това дали тя да го застрахова или той сам да сключи застраховката. В случай че кредитополучателят избере сам да сключи полицата, то тя е за негова сметка. Вариантът, той да избере застраховката да се сключи от името на банката-кредитор, в повечето случаи е по-изгоден, тъй като тя ползва префернциални тарифи на застрахователните компании. Реално и при този вариант застраховката е за сметка на кредитополучателя, тъй като разходите за застраховката се включват в таксата за обслужване по кредита. - Здравейте, мога ли да направя застраховка на апартамента на приятеля ми, който не е в страната и какви документи ще са необходими?
Здравейте, Можете да сключите застраховка "Имущество" за имот, който не е Ваша собственост. Не е задължително документите да бъдат подписани лично от собственика на жилището, можете и Вие да ги подпишете от негово/нейно име, тъй като не се изисква специално пълномощно. Необходимо е при сключването да посочите точните данни на собственика, на чието име се сключва застраховката - ЕГН, трите имена, адрес по лична карта и точен адрес на застрахования имот. Вече при завеждане на претенция към компанията-застраховател за изплащане на щети, единствено собственикът по нотариален акт има право да получи обезщетението. - Уважаеми дами и господа,
Какво мога (е най-добре) да направя по отношение на Лизингодателя, след като преди два месеца сключих 36 м.лизингов договор за почти нов автомобил,
повреден много сериозно днес от градушката и загубил сериозна част от стойността си, която не може да бъде възстановена след какъвто и да било ремонт? Моето желание е да върна веднага автомобила и да получа платеното от мен до момента. Предварително благодаря!
С уважение,
Петр Орозов
Здравейте, Съветваме Ви да прегледате договора за лизинг, тъй като това са договорни взаимоотношения между Вас и лизингодателя. В лизинговия договор са описани всички права и задължения на страните, както и отговорността и действията на всяка страна при конкретни обстоятелства. Можем да Ви посъветваме да прочетете внимателно всички клаузи, да се обърнете директно към лизинговата компания, а при необходимост и към адвокат, който да защити правата Ви, ако са нарушени. - Здравейте! Искам да попитам какви документи трябва да представя, за да застраховам жилището си за пожар, наводнение, земетресение и кражба? Прави ли се оглед на имота? При застраховане на повече от един имот, прави ли се отстъпка в цената?
Здравейте! При сключване на Имуществена застраховка се изискват данни за имота, адресът му и собственика. При застраховане срещу Кражба, ако застрахователната стойност е над 4000-5000 лв, повечето компании изискват и опис на Движимото имущество. Описът представлява списък на техниката и обзавеждането с марките, моделите и стойността им по фактура. Оглед или снимки се правят само при по-специфични случаи по преценка на компанията. Някои компании предлагат допълнителни отстъпки при застраховане на повече от един имот. - Здравейте! Искам да попитам, ако жилището е собственост на двама души при сключване на имуществена застраховка нужно ли е да е сключена и от двамата собственици или е може и да се сключи и само от единия от тях?Благодаря за вниманието!
Здравейте! Полицата по Имуществена застраховка може да бъде издадена на името само на единия собственик. При застрахователно събитие обаче и завеждане на щети се предоставя задължително копие на нотариалния акт. Ако в него са посочени двама собственици, вариантите са два: 1. Обезщетението се изплаща на двамата собственици, пропорционално на дяловете им 2. Обезщетението се изплаща само на собственика сключил застраховката, след като представи подписана декларация от другия собственик, че е съгласен обезщетението да се изплати изцяло на този, който е сключил застраховката. - Образец за заявление за тютюн, унищожен от градушка, към Фонд "Земеделие"
Здравейте, Документите за компенсации за унищожена реколта се подават директно в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес на физическите лица и по адрес на управление на юридическите лица от 10 юли до 1 август 2014 г. Срокът за изплащането на помощта е до 15 септември 2014 г. Помощта за всеки производител ще покрива до 80% от разходите за отглеждане на съответната култура. Можете да кандидатствате, ако сте физическо или юридическо лице, регистрирано като земеделски производител. За да получите компенсация, се изисква да имате издаден протокол за напълно пропаднали площи в следствие на природно бедствие или неблагоприятно климатично условие. Ако не сте застраховали площите си, ще получите 50% от полагащата се помощ. Изключение прави щетата от суша, която не е елемент на застрахователно събитие и се изплаща без редукция. - Здравейте, Живея в апартамент от съседа на банята има теч в резултат на което се получава обилна влага в моят апаратмент и изгниват мебелите ми.Впредвид на това , че не искат да си оправят теча години наред и имам застраховка за наводнение колко вноски трябва да съм внесла и ще съдейства ли застрахователната компания той да ми изплати разходите
Здравейте, Обикновено при застраховка "Имущество" се покриват събития, настъпили в следствие на течове и аварии на ВиК инсталации. За да може Застрахователят да изплати обезщетение, е необходимо да са платени всички вноски по полицата (или те ще бъдат автоматично приспаднати от обезщетението). Сумата за изплащане се определя в зависимост от това какви щети са нанесени на движимото и недвижимото имущество на апартамента. Ако този процес на теч продължава непрекъснато и с получените обезщетения от предходни години не сте отстранили щетите, и течовете продължават, при подновяване на полицата е възможно Застрахователят да увеличи дължимата премия по застраховката или да Ви откаже подновяване. - Здравейте !!!
Искам да попитам как стоят нещата със застраховка на смартфон ?
Благодаря предварително .
Здравейте, Застраховките на мобилни телефони обикновено се предлагат от магазините, от които се закупуват. Застраховката покрива най-често рискове като Пожар, Природни бедствия, Измокряне, Случайно счупване, Земетресение, Кражба с взлом. - Здравейте! Имам задължителна застраховка към Групама заради ипотечен кредит.Искам да попитам мога ли да сменя застрахователната компания и как.Благодаря ви!
Здравейте, Обикновено имуществените застраховки се сключват за период от 1 година с подновяване за всеки период до края на изплащане на кредита. Вие като кредитополучател би следвало да притежавате копие на полицата и можете да проверите в нея до коя дата е текущата Ви застраховка. В случай, че предстои да изтече в близките 30 дни и съответно да бъде подновена, може да се консултирате с банка "ДСК" дали може Вие сама да сключите полица към друг застраховател и какви са изискванията на банката за покритие (пожар, земетресение, природни бедствия, ВиК аварии и др.). Ако банката изисква полицата да бъде към ЗК "Групама", е необходимо да я подновите там, ако няма такова изискване - може да потърсите консултация от застрахователен брокер за цени и покритие по имуществени застраховки. По принцип като собственик можете да застраховате сградата (недвижимото имущество) в една компания, а движимото имущество (оборудване, обзавеждане) в друга. Това често се прилага за имоти в полза на банка. Ако застраховате един и същ имот само за недвижимо имущество в две компании, в случай на събитие няма да получите два пъти обезщетение от двете компании, а те ще разделят общата му стойност помежду си (в зависимост от това при какви лимити са сключени полиците). - Искам да си направя застраховка на къщата,но ми отказват .Става въпрос за офис в Кауфланд до Окр.болница.Живея в с.Комарево в близост до нас има канал които се почиства от общината всяка година.
Здравейте, За да се застрахова обектът, се изисква той да е с твърда основа, т.е. да има излята бетонна плоча и върху нея да е построен. Ако не отговаря на тези изисквания или е панелна постройка - тип будка, не подлежи на застраховане. Ако искате да застраховате къща - изискването отново е да бъде полумасивна или масивна постройка, т.е. керпич, дърво и т.н. не се застраховат. Ако къщата Ви е в близост до канал, във връзка с наводненията в страната, е важно да се уточни имало ли е събитие и дали е наводняван имотът Ви. Застрахователите изискват писмено да декларирате, че не е заливана къщата Ви, тъй като застраховката има покритие след сключването и не се изплащат обезщетения по отминали събития. Ако къщата Ви е поне полумасивна, постоянно обитаема и не е наводнявано селото, т.е. не е имало такива бедствия скоро, не би следвало да Ви отказват сключване на застраховката. Възможно е застрахователите да поискат и снимков материал с повече описание за самата постройка/имот, за да потвърдят дали може да се застрахова и при какви условия. - Здравейте
Може ли да ми разясните какво означава
1.Щети по недвижимо имущество
2.Щети по движимо имущество
3.Щети от земетресение
4.Кражба чрез взлом
5.Късо съединение и токов удар
Също така според вас коя застраховка със какви покрития е най полезна за панелен апартамент от 80кв.м в София
Предварително благодаря
Приятен ден
Здравейте, В зависимост от включените рискове по полицата Имуществена застраховка се покриват различни щети. Щетите по Недвижимо имущество са нанесените вследствие застрахователно събитие увреждания или загуба на застрахования недвижим имот (жилища в сгради, вили, офиси, търговски обекти и др.), например вашия апартамент. Основен покрит риск по полиците е Пожар, т.е. вредите нанесени при евентуален пожар - пълно или частично изгараяне, обгаряне, опушване и др. Ако е включено покритие на щети по Движимото имушество, в зависимост от застрахователното събитие ще се обезщетят нанесените вреди на обзавеждането на имота - мебели, домакински уреди и битова техника и др. вещи. При повечето застраховки рискът Земетресение е допълнителен и се включва по избор на клиента. Може да се включи покритие на вреди от земетресение както по самия недвижим имот, така и по неговото обзавеждане. Допълнително може да се включи и риск Кражба на движимото имущество. Кражба чрез взлом е противозакнно отнемане на застрахованото имущество от владението на застрахования чрез разрушаване или повреждане на врати, огради, ключалки, прозорци, стени и др. на застрахованата сграда. "Късо съединение и токов удар" също е допълнителен риск, който покрива нанесени материални щети (механични разрушения, деформации, обгаряния, повреди и изменение на техническите характеристики на имуществото вследствие на късо съединиение, в т.ч. причинено от токов удар (мълния). За вашия апартамент е необходимо освен площта и местоположението да посочите избрана от вас застрахователна стойност на апартамента - най-добре е да е приблизителна пазарна цена. Също така е необходимо да изберете и дали ще се застрахова обзавеждането му и каква е неговата стойност. Основно по полиците се покриват Пожар и Природни бедствия, а допълнително може да изберете: Земетресение Късо съединение и токов удар Злоумишлени действия и вандализъм Кражба чрез взлом и грабеж Кражба чрез използване на техническо средство Щети вследствие на наводнение Гражданска отговорност към трети лица Чупене на стъкла Злоумишлен палеж и взривяване - Здравейте,
Интересувам се от покрити разходи при застраховка имот.
Навсякъде пишат рисковете с големи букви, но кои разходи се покриват, примерно при пълно разрушение на апартамент в следствие на наводнение или пожар?
Само разходите за почистване на боклука?
Или
Всички разходи за възстановяване/построяване на апартамента отново?
Благодаря предварително!
Здравейте, Имуществените застраховки обезщетяват застрахованите лица до лимита на щетата по имота (сграда или движимо имущество) или до лимита, посочен в застрахователната полица. Възможно е Вашето жилище да струва например 100 000 хиляди лева, но Вие да имате застраховка "на първи риск" и да сте заплатили премия (цена) за покритие до 20 000 лева срещу земетресение. Ако след земетресението жилището Ви стане необитаемо и се налага да се построи отново, тогава застрахователят ще заплати до 20 000 лева, както е по полица, а не реалната стойност на жилището, която е била 100 000 лева, тъй като Вие сте се съгласили да заплатите до лимит, по-нисък от реалния. "Разходи за разчистване на болкук" стандартно е допълнителна клауза по имуществените полици, по която се заплащат само разходите за разчистване, без да са включени останалите разходи за възстановяване на застрахования имот. - Здравейте,
Бихте ли ми казали, дали застрахователят има право да изисква копие от нотариален акт за ликвидация на щета на апартамента ми от градушката това лято?
Благодаря Ви!
Нели Георгиева
Здравейте, При завеждане на щета е необходимо представянето на различни видове документи. В зависимост от вида на щетата, застрахователят може да поиска и съответните документи - оригинал на полицата, талони на автомобил, протоколи от определени институции като КАТ, Пожарна, Полиция, Служебна бележка от Хидрометрична станция и др. Застрахователят може да поиска включително и копие от Нотариален акт (по имущества), тъй като с него се доказва собствеността на имота и единствено собственикът по нотариален акт има право да получи обезщетението по застраховка "Имущество". - Здравейте,какъв е законовият срок за изплащане на застраховка по недвижимо имущество сключена в ДЗИ,имам в предвид срок след установяване на щетите от експерт?!
Ако този срок е изтекъл и няма възникнали последици-отговор или отказ,какви мерки да предприемем?!
Здравейте! По закон и Общи условия срокът за изплащане на обезщетение е 15 календарни дни, но не от датата на събитието, а от датата, в която са подадени всички изискуеми документи към застрахователя. Съветваме ви да позвъните на кол центъра на ДЗИ - 0700 16 166 и да попитате по номер щета или ЕГН какъв е статуса и дали застрахователят не очаква да се изпрати допълнителен документ по щетата. Ако щетата е отказана, то до 30 дни би следвало да получите писмен отговор, в който се обосновава причината за отказ от страна на застрахователя. - След какъв период от време мога да чакам обезщетение от застраховка на имущество в ДЗИ? Застраховал съм си къщата за 20000 и имам счупен покрив на къщата. И всичко капе и влиза в нея. Колко пари мога да очаквам?
Здравейте, При условие, че са представени всички изискуеми документи от Застрахователя като копие на полици, служебни бележки, копие от нотариален акт и други, по закон и Общи условия, срокът за изплащане на обезщетение е 15 календарни дни. Срокът не е от датата на събитието, а от датата, в която сте представили всички необходими документи пред застрахователя. Можем да Ви посъветваме да се свържете с Кол центъра на ДЗИ на номер 0700 16 166 и по номер на полица, щета или ЕГН на собственика да проверите какъв е статусът на щетата и дали от ДЗИ не изискват да представите и други документи за изплащането на щетата. Ако щетата е отказана, би следвало в срок до 30 дни да получите писмен отговор, в който се обосновава причината за отказ от страна на застрахователя. - Здравейте, имам потребителски кредит от банка със застраховка защита на плащанията. Наскоро ме съкратиха по чл.325 т.4 тъй като соговора ми бил за извършване на определена работа. В момента се регистрирам в бюрото по труда. Въпроса ми е мога ли да се възползвам от тази застраховка за покриване на няколко вноски, тъй като някъде четох че важала само ако съм уволнена по чл.328 т.1
Благодаря Ви предварително
Здравейте! Прекратяването на трудов договор по чл.325 не е съкращение. Съветвам ви да прочетете Общите (ако има и Специални) условия по застраховката Живот, която имате. В тях следва да са описани условията за получаване на обезщетение при безработица. В повечето случаи обезщетение се изплаща при освободени от работодателя лица, т.е. съкратени или уволнени. Някои застрахователи прилагат и определен "период на изчакване". Обезщетение се изплаща след изтичането на този период, ако все още е на лице безработица. - Здравейте интересуваме застраховката били покрила отчуждаване и ако да какви докумети е нужно да се представят?
Здравейте! Отчуждаването не е покрит риск по стандартните условия на застраховки Имущество. За съжаление не подлежи на специална договореност със застрахователите. - Здравейте,
мога ли да застраховам имот, който по нотариален акт не се води на мен?
Здравейте! Може да застраховате имота, дори и по нотариален акт да не е на ваше име. За сключване на застраховката ще се изискват точните данни на имота и собственика му, както са записани по нотариален акт. Т.е. полицата се сключва в полза на собственика и при застрахователно събитие обезщетение ще бъде изплатено на него. Съществуват и варианти в полицата да бъде упоменато друго лице (в случая Вие), което има право да получи обезщетение при събитие. Това е възможно само със съгласието, потвърждението и подписа на собственика по нотариален акт. - При застраховане на жилищна кооперация ( земетресение, наводнение, природно бедствие, пожар, и т.н.), когато има вече застраховани апартаменти в нея техните застраховки биха ли се запазили и какво ще се изплати на застраховащия – собственик на апартамента, ако:
1. двете застраховки покриват еднакви щети?
2. двете застраховки покриват различни щети?
3. апартамента е ипотекиран?
4. застраховките са в различни компании?
5. колко застраховки може да има един имот?
Здравейте! Един имот е възможно да е застрахован по няколко полици. В случай на застрахователно събитие, ако щетата се покрива по повече от една полици, обезщетението се изплаща пропорционално от всяка застрахователна компания. Т.е. обезщетението се разпределя в зависимост от застрахователната сума при всяка компания. Ако щетата се покрива само по една полица, обезщетението се изплаща изцяло само от съответната компания. - Имам заведена щета по застраховка Имущество. Имотът е необитаем след наводнение. Вече почти 20 дни не сме посетени за оглед. Какво да предприема и адекватни ли са действията на застрахователите ми?
Здравейте! При уведомлението за щета трябва да сте посочили телефон и/или имейл, на които застрахователят ще може да се свърже с Вас за уточняване на времето за оглед. Възможно е застрахователят да не може да се свърже с Вас на посочените координати. Нашият съвет е да се свържете с Вашата застрахователна компания. - Padnami tavana predi 5 dena imam zastrahovka kakvo pokriva
Здравейте! Съветвам ви първо да проверите какви рискове и събития покрива вашата застраховка Имущество. Ако събитието, довело до пропадане на покрива, е покрито по полицата ви, е необходимо да уведомите съответната застрахователна компания и да заведете щетата. - Здравейте,
Имам застраховка на имот в полза на банка като полицата е по първи риск. Случи ми се пожар. След изплащане на обезщетението сега имам ли валидна полица и ако е така, какво покрива тя?
Здравейте, Валидността на Вашата полица и покритието по нея зависят от няколко обстоятелства - размерът на пожара и степента на унищожение на имота Ви, размерът на изплатеното Ви обезщетение, както и условията, описани в договора Ви за кредит с банката. Можем да Ви посъветваме да прочетете внимателно клаузите в договора за кредит и условията по застраховката и да се свържете с представители на обслужващата Ви банка и/или компанията-застраховател за потвърждение относно покритието и валидността на Вашата полица. - Здравейте, бих искал да се възползвам от Вашата консултация. При обир на магазин установих липса на стока за 3000 без ДДС и това беше и моята претенция към застрахователя. Изплатиха ми едва 2000 лева. Имам ли шанс да обжалвам и каква е процедурата? Предварително благодаря.
Здравейте, Съветваме Ви да прочетете Общите условия към застраховката и да се запознаете с лимитите на покритите рискове по полицата, във Вашия случая - при кражба и обир. Можете да се обърнете директно към застрахователя за уточнение как е определен размерът на обезщетението и имате право да внесете молба за преразглеждане и доплащане на обезщетение по претенцията. - Здравейте,
Мога ли да си направя застраховката по ипотеката при друг застраховател, а не в Групама Застраховане ЕАД? Благодаря Ви предварително. Кредитът ми е в Банка ДСК.
Здравейте, Можем да Ви посъветваме да се свържете директно с представителите на Банка ДСК за уточняване и потвърждение дали има клауза в Договора Ви за кредит, която да Ви задължава да сключите застраховката единствено към Групама Застраховане ЕАД. Ако изрично не е упоменато в договора или съответните документи, може да опитате да договорите сключване и към други застрахователи по Ваш избор. - Здравейте!
Застраховах жилището на баща ми в застрахователна компания Армеец. При сключване на полицата, те ми поискаха нотариалния акт на жилището и данните му по лична карта.Полицата е сключена по постоянен адрес. Адреса на жилището по лична карта и по нотариален акт не съвпада, тъй като жилището е строено през 1986 година и в последствие има промяна на името и номера на улицата, а номера на апартамента и етажа в нотариалния акт са сгрешени при издаването на акта. По лична карта се намира във вход "А" на 7 етаж, 20 апартамент, а по нотариален акт пише, че апартамента се намира във вход "А" на 8 етаж и е 62 апартамент. Сега ми излизат с номера, че все едно съм застраховала друго жилище!?!
Здравейте, документът, който удостоверява собственоста Ви върху жилището е Нотариалния акт. На полицата има ред където пише: „адрес на застрахованото имущество“, който може да е различен от настоящият адрес. Ако има разминаване между адреса на застрахованото имущество и адреса в нотариалния акт, застрахователя е в правото си да откаже щетата , а вие не може да докажете че сте собственик на жилището чисто юридически. - zdraveite, imam zastrahovka imu6testvo, pri burq sno6ti dade kyso syedinenie i mi izgorq televizora, dali se izpla6ta ne6to za tazi 6teta
Здравейте, Ако сте застраховали и движимото имущество и във Вашата застраховка е включен риска Късо съединение и токов удар, следва застрахователната компания да Ви изплати обезщетение. - Задравейте! Препоръчайте ни застрахователна компания, която проявява регрес към причинителя на щетата/течове от съседи, който продължават с години/, обърнахме се към две и ни казаха, че само дават обещетение, което не решава проблема, бихме искали да се въздейства на тези хора от трети лица и да бъдат притиснати да си решат проблемите, като парите за обещетение биват взети от съседи.
Здравейте, При изплащане на застрахователно обезщетение, всяка компания получава правото на регресен иск за сумата на обезщетенитето+направените други разходи.Експерти на компанията преценяват дали да предявят претенция за регресно плащане. - Здравейте,
съседи ме наводниха, имам застраховка. Горните ми кухненски шкафове са мухлясали и вече изхвърлени, тавана и стените на дневната и банята са за тотален ремонт. Освен направения оглед, приложих към застрахователната компания оферти от 2 фирми за подмяна на кухненските шкафове и ремонт на банята, сумата която ми е изплатена обаче ще стигне само за шкафовете. Мисля да пиша възражение, мислите ли, че ще има резултат?
Здравейте, Ако определеното обезщетение се различава значително от действителната стойност на вредите, Ви съветваме да напишете възражение, в което подробно да изложите своите съображения и в подкрепа на тях да представите писмени доказателства. - Здравейте, собственик съм на апартамент на първи етаж. Застраховал съм жилището си с покритие по всички рискове. Преди години направих външна топлоизолация, покрита с фасадна мазилка изцяло за моя сметка. Младежи изрисуваха свастики по стените на моя апартамент с размери 7,00м/ 3,10м, общо 21,70 кв. м. Заведох претенция пред застрахователя. Той изпрати вещо лице, което направи оглед, снимки и изготви констативен протокол. Допълнително ми поискаха служебна бележка от МВР за събитието, която предоставих.
Застрахователят ми изплати обезщетение в размер на 23,36лв. На запитването ми какво е основанието за определяне на тази сума получих отговор, че щетата е оценена на 530лв., но на мен ми изплащат 4,41% от нея, какъвто е моя дял от общите части.
Очевидно е, че с 23,36лв. не може да се ремонтира 21,70 кв. м. мазилка.
Вашия коментар? Предварително благодаря.
Здравейте, В случаите когато имуществото е умишлено увредено от трети лица, застрахователните компании задължително изискват бележка от МВР. За съжаление, външните стени действително се причисляват към Общите части на сградата. Когато застрахованият обект е жилище в етажна съсобственост(апартамент), включването на Общите части на сградата се ограничава до дела на собственика на жилището. - Здравейте,
Имам застраховка на апартамента си в „Уника“ с пълно покритие – пакет „Престиж“ от 7 години. За първи път имам щета – при съседа над моя апартамент по време на ремонт майсторът не е направил нещо както трябва, така че при мен има теч в тоалетната. Таванът мухляса и сега моята тоалетна се нуждае от ремонт. Заведох претенция, но отговорът на застрахователя е, че щети по време на ремонт не се покриват. Това е така според общите условия на всички компании, мисля. Има разлика, според мен, съгласен съм да не се покриват щетите, ако аз правя ремонт, компетентността на майстора, който аз наемам, е моя отговорност, но при положение, че нямам контрол над ремонтните дейности в апартамента на горния етаж? Това според Вас застрахователно събитие ли е – съседът от горния етаж да наводни долния апартамент? Благодаря за Вашето мнение предварително.
Здравейте, Наводнение от съседи, в по-голяма част от случаите, е покрит риск по застраховката. Във Вашият случай е важен момента на възникване на аварията. Ако аварията е настъпила по време и във връзка с ремонтните дейности, случая попада сред изключените рискове по застраховката. Ако е извършен ремонт, но аварията се е появила на по-късен етап, е възможно да оспорите отказа на застрахователя. - Здравейте, покривът на половината ми апартамент е тераса, която тече. Протече и мухляса по време на снеготопенето. Подадох иск за щета, но повече от месец и половина никой не се свърза с мен. После изпратиха независим оценител и ми отказаха плащане. Не било ясно откъде е е теча. И можело да премислят, ако съм покажела снимки от термо камера. Но оттоава минаха два месеца, вече е сухо, а аз на момента не съм извикала подобна камера.Има ли смисъл да оспорвам.Благодаря.
Здравейте, Ако в застраховката Ви е включен рискът Наводнение, следва застрахователят да покрие така описаните щети. Застрахователят има право да задържи или откаже обезщетението, ако/докато не бъдат предоставени всички изискуеми доказателства. В случай, че не сте съгласни с оценката на вещото лице, имате право да изискате мнение от друго вещо лице. Тъй като от момента на събитието е изминал голям период от време, е възможно да не успеете да приведете всички необходими доказателства, свързани със заведената щета. - На основание чл.410, ал.1 т.3 от КЗ Застрахователят на съседа ми е предявил покана за заплащане на 1679,04 лв за увреден гардероб, собственост на съседа във връзка с наводение, настъпило в дома ми и нанесло поражения у тях. Той вечe е обезщетил застрахования. Наводнението се случи на 1-ви срещу 2-ри август 2019 г. В този момент цялото семейство бяхме на почивка. Съседката ни се обади и ние се прибрахме веднага. Може ли да оспоря тази регресна покана предвид невъзможността ни да реагираме възможно по-отговорно към случилото се? Ако нямам право на защита в тази ситуация, може ли да се позова на неточноста в поканата, че наводнението е станало на 30.08.2019 г.? Щетата е заведена на 02.09.2019 г
Здравейте, Можете да оспорите регресната покана, но ще трябва да докажете, че нямате вина за възникналата щета. - Здравейте,
Признават ли се фирмени фактури за доказване на щета по имуществена застраховка на дома, който не е на адреса на фирмата? Може ли с тях да претендира член на семейството, който не е във фирмата? Снимки на имуществото в застрахованото жилище биха ли имали доказателствена стойност?
Здравейте, Фирмените фактури не се признават за доказателство на щета, защото имуществото в случая не е собственост на фирмата. - Здравейте, изплаща ли се застраховка на къща при пожар, ако е необитаема от някакъв период?
Здравейте, Благодарим Ви за запитването! Застрахователите отказват да изплатят обещетение ако имотът е необитаем повече от 30 дни. - Съсобственик съм на жилище заедно с моята сестра. По документи (договор за покупка) жилището се води на името на починал родител, а ние сме съ-собственици и данъчно задължени за имота по силата на удостоверение за наследници. На чие име трябва да се направи застраховката - на името на починалия родител или на името на двамата съсобственика?
Здравейте, При сключване на застраховката трябва да представите на застрахователната компания удостоверение за наследници. Застраховката ще бъде на името на двамата собственика.